t1


ABU DHABI – MMA Junkie is on scene and reporting live from Saturday’s UFC on ESPN+ 38 event, and you can join us for live play-by-play and official results beginning at 4 p.m. ET (1 p.m. PT).

The event takes place at Flash Forum at Yas Island in Abu Dhabi. The card streams on ESPN+.

In the main event, Brian Ortega (14-1 MMA, 6-1 UFC) takes on Chan Sung Jung (16-5 MMA, 6-2 UFC) in a long-awaited fight between a pair of former featherweight title challengers. And in the co-feature, former strawweight champion Jessica Andrade (20-8 MMA, 11-6 UFC) moves up to flyweight to take on recent title challenger Katlyn Chookagian (14-3 MMA, 7-3 UFC).

Follow along with our round-by-round updates and official results beginning at approximately 4 p.m. ET for the ESPN+ prelims and 7 p.m. for the main card on ESPN+.

To discuss the show, be sure to check out our UFC on ESPN+ 38 discussion thread. You can also get behind-the-scenes coverage and other event notes from on-site reporter John Morgan (@MMAjunkieJohn) on Twitter.

Enjoy the fights, everyone.

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Said Nurmagomedov (13-2 MMA, 2-1 UFC), Mark Striegl (18-2 MMA, 0-0 UFC)
Division: Bantamweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Gadzhimurad Antigulov (20-7 MMA, 2-3 UFC), Maxim Grishin (30-8-2 MMA, 0-1 UFC)
Division: Light heavyweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Jamie Mullarkey (12-3 MMA, 0-1 UFC), Fares Ziam (10-3 MMA, 0-1 UFC)
Division: Lightweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Jun Yong Park (11-4 MMA, 1-1 UFC), John Phillips (22-10 MMA, 1-4 UFC)
Division: Middleweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Poliana Botelho (8-2 MMA, 3-1 UFC), Gillian Robertson (8-4 MMA, 5-2 UFC)
Division: Women’s flyweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Mateusz Gamrot (17-0 MMA, 0-0 UFC), Guram Kutateladze (11-2 MMA, 0-0 UFC)
Division: Lightweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Thomas Almeida (22-3 MMA, 5-3 UFC), Jonathan Martinez (12-3 MMA, 3-2 UFC)
Division: Bantamweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: James Krause (27-8 MMA, 8-4 UFC), Claudio Silva (14-1 MMA, 5-0 UFC)
Division: Welterweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Modestas Bukauskas (11-2 MMA, 1-0 UFC), Jimmy Crute (11-1 MMA, 3-1 UFC)
Division: Light heavyweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Jessica Andrade (20-8 MMA, 11-6 UFC), Katlyn Chookagian (14-3 MMA, 7-3 UFC)
Division: Women’s flyweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:

Round 1 –

Result:
Recap:
Photos:
Records: Brian Ortega (14-1 MMA, 6-1 UFC), Chan Sung Jung (16-5 MMA, 6-2 UFC)
Division: Featherweight
Broadcast: ESPN+
Referee:
Judging:





Source link